Μπάσκετ Γυναικών: Με το σπαθί του στους «32» ο ΑΡΗΣ
LocalBasket Main Logo
Home

Στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο ο ΑΡΗΣ υποδέχτηκε την Μπεσίκτας για την 6η αγωνιστική της προκριματικής φάσης των ομίλων του Eurocup και επικρατώντας αυτής με 68-66 ύστερα από ένα δραματ ό φινάλε, πέτυχε την δεύτερη νίκη του στον όμιλο, περνώντας πανηγυρικά στην επόμενη φάση της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Στο αγωνιστικό μέρος η Μπεσίκτας προηγήθηκε με 0-5 του ΑΡΗ δυσκολεύοντας το συγκρότημα του Κώστα Κωτούλη που ξεκίνησε νωχελικά στο παρκέ. Η Μούλη μείωσε σε 2-5 για να αυξήσουν όμως και πάλι σε 2-9 οι φιλοξενούμενες. Ο ΑΡΗΣ προσπαθούσε να βρει τα πατήματά του στην επίθεση ώστε να αποκτήσει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Το εύστοχο σουτ της Χάντι έκανε το σκορ 10-15 αλλά η Μπεσίκτας αύξησε εκ νέου την διαφορά στους 7 (10-17). Η εξαιρετική ατομική ενέργεια της Λενουάρ διαμόρφωσε το 12-17 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, η τουρκική ομάδα με ένα σερί 4/0 έκανε το 14-23 ωστόσο ο ΑΡΗΣ κατόρθωσε να πλησιάσει σε 22-25 βελτιώνοντας την επιθετική του λειτουργία. Οι παίκτριες του Κώστα Κωτούλη πίεζαν αναγκάζοντας σε λάθη την Μπεσίκτας και κατόρθωσαν να προηγηθούν με βραχεία κεφαλή ενός πόντου (26-25) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν με 26-27 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο του αγώνα.

Στην επανάληψη ο ΑΡΗΣ μπήκε δυναμικά στο παρκέ, εγκλωβίζοντας την αντίπαλο με το σερί 12/0 που σημείωσε και προηγούνταν πια με 38-27 της Μπεσίκτας. Το μακρινό τρίποντο από την Σπυριδοπούλου διαμόρφωσε το 40-31, η τουρκική ομάδα όμως αντεπιτέθηκε και «ροκάνισε» την διαφορά σε 40-38. Η Χατζάκου έκανε το 42-38 για να αυξήσει λίγο αργότερα σε 49-40 με τρίποντο η Σπυριδοπούλου, που έδινε λύσεις στο επιθετικό κομμάτι. Ο ΑΡΗΣ «κατασπάραξε» κάθε προσπάθεια της Μπεσίκτας να αντεπιτεθεί και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 53-47 υπέρ του.

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα, ο ΑΡΗΣ συνέχιζε τον αδιάκοπο ρυθμό του οδηγώντας και πάλι την διαφορά στο +12 (59-47). Η Χάντι με τρίποντο όρισε το 61-47, με νέο τρίποντο η Λενουάρ έκανε το 64-49 ενώ η διαφορά εκτοξεύτηκε ακόμα και στο +18 (66-49). Ο ΑΡΗΣ μετά από μια αδικαιολόγητη ολιγωρία επέτρεψε στην Μπεσίκτας, να «τρέξει» ένα σερί 16/0 και να μειώσει σε 66-65, οδηγώντας το ματς σε δραματικό φινάλε. Η Μούλη από τη γραμμή των βολών έφερε τον ΑΡΗ στο 68-66 και η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με αυτό το σκορ δίνοντας στο συγκρότημα του Κώστα Κωτούλη το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 26-27, 53-47, 68-66

ΑΡΗΣ (Κωτούλης): Λενουάρ 7(1), Χατζάκου 8(1), Μπουζνάκη 12, Σπυριδοπούλου 19(1), Σκρμπα 9, Μούλη 5, Ζότοβα, Χάντι 8.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Ακάγια): Σενκεμπέ, Ερντέν 2, Καρτατελπί, Μαρκές 23, Τασκί, Χορασάν 5, Μπακιρτσίογλου, Σάντος 15, Σαλκαούσκι 21(1), Μπούθορς.